دانلود سریال game of thrones

دانلود و اخبار سریال game of thrones

دانلود سریال game of thrones

دانلود و اخبار سریال game of thrones

اخبار و دانلود سریال game of thrones

دانلود ، اخبار ، بازیگران ، عکس و همه چیز از سریال game of thrones

آخرین نظرات

شباهت های داستان نغمه یخ و آتش با دنیای واقعی

پنجشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۵۵ ب.ظ

🔰والریا🔰

 یونانیان باستان اعتقاد داشتند جهان در تنگه جبل الطارق به پایان میرسد و بعد از ستونهای هرکول در آنجا ،شهری افسانه ای به نام آتلانتیس قرار دارد.این افسانه بعدها ادامه پیداکرد که آتلانتیس بزرگترین و ثرونتمندترین شهر دنیاست.کم کم این باور در بین مردم پیدا شد که آتلانتیس بر اثر واقعه ای شوم به زیر دریا رفته ،این ایده باعث پیدایش والیریا در نغمه شد.منطقه ای که درست مثل آتلانتیس ،باشکوه ترین مکان دنیا بود،ولی بر اثر حادثه ای ناشناخته از بین رفته و فقط ویرانه هایی از آن باقی مانده است.

🔰 گارد پادشاهی🔰

گارد پادشاهی که از آنها با عنوان رداسفیدان و شمشیران سفید یاد میشوند ،محافظان سلطنتی تخت آهنین هستند.کسانیکه وارد این گروه میشوند از بهترین شوالیه های هفت پادشاهی هستند.آنها هیچگاه زنی اختیار نمیکنند و از داشتن فرزند و زمین هم منع میشوند و سوگندشان مبنی بر حفاظت از پادشاه ،تا آخر عمر بوده مگر اینکه با فرمان پادشاه خلع شوند.از نمونه های بارز این گروه شوالیه ها میتوان به شوالیه های شاه آرتور که در داستانهای وی نقش بسزایی دارند اشاره کرد.این شوالیه ها نیز همواره با شاه آرتور همراه بوده و در اکثر جنگها،پادشاهشان را همراهی کرده و حاضر بودند تا جانشان را برای او فدا کنند.سر لانسلوت که معروفترین شوالیه شاه آرتور بوده ،مانند جیمی لنیستر جنگجویی بزرگ ،مغرور و باشکوه بوده و از همه مهمتر هردو با ملکه رابطه عاشقانه داشته اند.

🔰عروسی سرخ🔰

مارتین بارها گفته که نوشتن عروسی خونین برای او سخت ترین بخش کار بوده .این اتفاق به عقیده بسیاری تلخ ترین و تراژدیکترین اتفاق داستان بوده که در سریال هم بخوبی به آن پرداخته شد و حتی خوانندگان کتاب نیز با دیدن سریال تا حدودی شوکه شدند.نمونه های زیادی مانند عروسی سرخ در تاریخ وجود داشته که یکی از آنها شام سیاه در سال ۱۴۴۰ است که در آن پادشاه جیمز دوم ،ویلیام داگلاس را به مهمانی دعوت کرده و پس از صرف شام روسای قبایل داگلاس در یک محاکمه توهین آمیز همگی گردن زده شده.یکی دیگر از اتفاقات شبیه به عروسی خونین مربوط به دوره حکومت مادها در ایران و پادشاهی هووخشتره است.وی سومین پادشاه ماد بود که بعد از مرگ پدرش بر تخت نشست .او پادشاه سکاها را به یک مهمانی دعوت کرد و از آنجا که سکاها قبلا به پدر وی خیانت کرده بودند ،پادشاه سکاها و همراهانش را مست کرده و سپس به قتل رسانید.

🔰 اهن زادگان و جزایر اهن 🔰
وایکینگها برای سه سده با کشتی های درخشان و دراز خودشان،اروپارا به ترس واداشته بودند.آنها از اسکادیناوی به قصد جستجوی بردگان ،سیم و زمین خارج شدند.برخی بریتانیا و فرانسه و برخی به روسیه و آسیا حمله ور شدند.آنها جنگجویان دلیر و بی باکی بودند.همانگونه که در اکثر کتابها و منابع زیادی آمده ،آنها بسیار خشن و تند خو بودند و رفتار بدی با دشمنان خود داشته اند.نمونه دیگر این جنگجنویان را هم میتوان در دنیای وستروس یافت که بدون شک جنگجویان جزایر آهن خواهند بود.آنها هم از ابتدا تاکنون با وستروس و اهالی آن مشکل داشته و دارند و به احتمال زیاد خواهند داشت.این مردمان سرسخت و بیرحم که به جز خودشان کسی برایشان مهم نیست همواره معتقد بودند که آنها باید حکومتی جداگانه و پادشاهی مستقلی باشند و چندین و چند بار برای بدست آوردنش وارد جنگ شده اند.جنگجویان جزایر آهن مانند وایکینگها برای رسیدن به خواسته هایشان دست به هرکاری میزنند و کم پیش میاد تا با کسی دست دوستی بدهند.

🔰 براووس🔰

روم باستان از قدرتمندترین حکومت های تاریخ به شمار می آمد.حکومتی که وسعت امپراطوری خودرا بسیار گسترش داده و از لحاظ ثروت نیز بسیار غنی بود.در افسانه های روم اسطوره های زیادی همچون آشیل و هرکول و زئوس وجود دارند که در میان مردم روم بسیار معروف و مورد احترام هستند.مجسمه عظیم الجثه ای که در راه ورود به براووس قرار دارد برگرفته از مجسه های همین اسطوره هاست.اسامی شخصیتهای براووس هم شباهت زیادی به نامهای ایتالیایی و رومی دارد.از دیگر شباهتهای براووس به ایتالیا ،میتوان به جزیره ای بودن این شهر اشاره کرد که پنجاه جزیره در آن وجود دارد.مردم براووس هم به مانند مردم ونیز مجبورند با قایق درون شهر رفت و آمد کنند.
از دیگر شباهت های این دو میتوان به علاقه به هنر های نمایشی هم اشاره کرد که جزوی  جدانشدنی از فرهنگ  رومی و براووسی میباشد. و یا دوئل که در براووس اهمیت خاصی دارد. و روزانه براوو ها در این شهر به دوئل با یکدیگر میپردازند درست به مانند فرهنگ دوئل در ایتالیا.

🔰 جنگ داخلی بین اگان دوم و خواهر ناتنی او رینیرا تارگریان 🔰

در زمان حکومت تارگرین ها جنگ داخلی میان ایگان دوم و خواهر ناتنی اش رینیرا تارگرین رخ میدهد .مارتین برای شبیه سازی این جنگ از رویدادی در قرون وسطی انگلستان استفاده کرده که شباهت زیادی به این قضیه دارد.واقعه آنارشی نام جنگ داخلی بر سر جانشینی هنری یکم است.هنری یکم خودش مایل بود،حکومتش توسط ماتیلدا فرزندش ادامه پیدا کند،اما استفان،پسرعمه ماتیلدا این جانشینی را نپذیرفت و علیه اش طغیان کرد.مبارزه هواداران استفن و ماتیلدا تبدیل به یک جنگ داخلی ۱۸ ساله شد.اما سرانجام هیچکدام از آنها نتوانستند بعنوان پادشاه یا ملکه تاجگذاری کنند و با مصالحه بین خود،فرزند ماتیلدا یعنی هنری دوم را برتخت نشاندند.در کتاب نغمه هم جنگ داخلی ایگان دوم و رینیرا بدون پیروزی هیچکدام از طرفین ،سرانجام با مصالحه و به قدرت رسیدن فرزند رینیرا یعنی ایگان سوم به پایان رسید.

🔰 استنیس🔰
استنیس پادشاهی بسیار قانونمند، سخت گیر،خشن و فرمانده نظامی قابلی بود.ریچارد نیز مانند وی بود.او مثل استنیس بعد از مرگ برادرش ادوارد چهارم،برادرزادگانش را جانشینانی نالایق میداند و مدعی سلطنت میشود.هردو نبرد مهم یعنی جنگ پنج پادشاه و جنگ رزها با شکست آنها به پایان میرسد.مانند ریچارد،استنیس نیز در نبردی که علیه جافری آغاز میکندشکست میخورد و به ناچار راهی دیگر را برای رسیدن به پادشاهی آغاز میکند.

🔰 دیوار🔰

مارتین اعتراف کرده که دیوار را به شکلی آشکار از دیوار هادریان الهام گرفته . پس از اینکه رومیان جزیره انگلیس را تصرف کردند،هادریان امپراطور روم برای جلوگیری از هجوم  اقوام کلتی شمال دیواری به عرض کل جزیره کشید.دیوار شمال رو هم برندون استارک معمار ،یکی از اجداد استارک ها ساخته بود. یکی از شباهت های دیگر بین این دو دیوار وجود قلعه هایی با فواصل منظم در هر دو است.

🔰دوتراکی ها🔰
دوتراکی ها بصورت پراکنده و کوچ نشین در ایسوس زندگی میکنند.آداب و رسوم اولیه و تکیه بسیار زیاد بر اسب از جمله شباهتهای آنان با مغولهای دوران چنگیزخان است. البته خود مارتین گفته که بجز مغول ها از هون ها و حتی سرخپوست ها  الهام گرفته است. دوتراکی نه تنها متمدن نشده اند بلکه بسیاری از رفتارها و قواعد آنها شبیه به حیوانات است.بسیار خونریزند  و بیرحمی آنها در تمامی سرزمینهای شناخته شده معروف است. یک عروسی آنان بدون سه قتل ارزشی ندارد!

🔰جنگ رز ها🔰
جنگ رز ها نام جنگ‌هایی بود که در نیمهٔ دوم سدهٔ پانزدهم در فاصلهٔ سال‌های ۱۴۵۵ تا ۱۴۸۵ بین دو خاندان قدرتمند لانکاستر با نشان «گل سرخ» و یورک با نشان «رز سفید» و طرفدارانشان در انگلستان درگرفت. علت این درگیری‌ها تلاش هر یک از دو خاندان برای رساندن یکی از اعضای خود به پادشاهی انگلستان بود.در طی این نبردها هریک از دو طرف گاه پیروز میدان بودند اما سرانجام هنری تیودور از خاندان لانکاستر در ۱۴۸۵ موفق به شکست دادن ریچارد سوم از خاندان یورک شد و با عنوان هنری هفتم تاجگذاری کرد. او سپس با الیزابت یورک ازدواج نمود و موجب اتحاد دو خاندان و پایان یافتن جنگ شد.
شخصیتهای مختلفی طی جنگ رزها در بازی تاج و تخت شرکت دارند که از جهاتی شبیه به کتاب دوم(نزاع شاهان)است. یورکها همان«استارک ها»و لنکسترها،لنیسترهای دنیای نغمه اند. البته مارتین از تاریخ کپی برداری نکرده و وقایع جنگ رزها در طول کتابش پخش شده اند.

🔰قرون وسطی🔰
ظاهر،پوشش،خانه ها و حتی اسامی افراد کتاب به شکلی عجیب برگرفته از قرون وسطای اروپاست .وستروس و هفت قلمرو آن،بشدت خواننده را به یاد فرهنگ قرون وسطی (چه به لحاظ تعصبات مذهبی و چه خشونت های خاص دوران فئودال ها)می اندازد.اروپای آن روزگار ،قلعه هایی وسیع با پادشاهان و شوالیه هایی جنک جو در یک سو ،و مردمانی صرفا وفادار به آنهادر سوی دیگر داشت.همه این هارا میتوان با تغییر نام در وستروس دید.حتی در آداب و رسوم عادی مردمان وستروس نیز به راحتی رگه هایی از قرون وسطی پیدا میشود.مارتین بر خلاف دیگر نویسندگان سبک فانتزی حماسی(که پایه ی نوشته هایشان بر اساطیر است)،تاریخ را بعنوان سنگ بنای اصلی قرار داده؛بخوص قرون وسطی و بعد از آن و جنگهای صلیبی را.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی